Konopné látky a další materiály

V době, kdy jsme zahrnuti umělými textiliemi a konvenční bavlnou, stoupají opět v oblibě konopné látky. Využívání konopí, nejen na výrobu textilu, má tisíciletou tradici a stále jsou nacházeny nové důkazy o tom, kde všude se konopí v historii lidstva používalo. 

Využití konopné látky

Využití konopné látky je všestranné. Vytváří se z ní oblečení, obuv, doplňky (peněženky, kabelky, pouzdra, tašky). V minulosti bylo běžné balit pečivo i jiné potraviny do konopného plátna, protože to prodlužovalo jejich životnost. Ve velké míře se konopné vlákno využívalo například na výrobu plachet a lan pro námořní lodě, protože nejlépe odolává povětrnosti. My využíváme výborných vlastností konopných tkanin k výrobě futonů, které vám budou dlouhé roky poskytovat zdravé a komfortní prostředí pro odpočinek.

Výhody konopné látky

Mezi výhody konopné látky patří pevnost, odolnost, měkký a hřejivý povrch, prodyšnost, odolnost proti UV záření (konopná látka odfiltruje až 95% UV záření) a v neposlední řadě také antiseptické a antistatické vlastnosti. Konopná látka dobře odolává i plísním a nepřitahuje moly. Oblečení z konopí „v zimě hřeje a v létě chladí“. Oproti oblíbené bavlně má konopí další velkou přednost – nepotřebuje při pěstování téměř žádné chemické ošetření, oproti tomu se na pěstování bavlny spotřebuje až 20% všech pesticidů, přičemž bavlníkové plantáže zabírají „jen“ necelá 4 % zemědělské půdy.

Ovčí vlna

Jako výplň futonových matrací a některých polštářů je použito rouno z ovčí vlny. Vlna pochází přímo z Frýdlantska a Librecka, čímž je minimalizovaná přepravní vzdálenost a podpořena místní ekonomika. Vlna je pouze praná a mykaná – bez použití agresivních chemikálií a tedy bez zbytečné zátěže životního prostředí.

Zbytkový obsah lanolinu v takto vyčištěné vlně zvyšuje její elastičnost, snižuje lámavost vlákna a tak snižuje i prašnost. Hořkost lanolinu, nízká prašnost a dobrý odvod vlhkosti pak vytváří ve Vaší matraci nevhodné prostředí pro život roztočů. Další možností, jak čistit vlnu je karbonizace, což je odstraňování rostlinných příměsí a nečistot chemickou cestou (pomocí kyseliny sírové - H2SO4). Tímto procesem sice dostaneme perfektně čistou vlnu, ale za cenu velkého množství nebezpečného odpadu a ztráty většiny lanolinu.

Konopné slupky

Konopné slupky, kterými jsou plněné relaxační nahřívací polštářky, mají původ v sousedním Rakousku a jsou z ekologicky šetrného zemědělství (BIO). Zejména nahřáté krásně a jemně voní a dobře působí na uklidnění.

Stále nevíte o konopné látce a dalších materiálech vše?

Stále nevíte o přírodních materiálech vše? Neváhejte nás kontaktovat! Rádi vám poskytneme všechny informace, které o konopí, lnu i ovčí vlně máme. Věříme totiž, že si přírodní materiály (především konopí a konopná látka) brzy vybudují znovu své místo, protože neexistuje obdobný materiál s tak všestrannými vlastnostmi, jako má právě konopí.

Novinky