Teepee

Teepee

V současné době nepřijímáme objednávky na výrobu týpí. Omlouváme se, ale soustředíme se nyní na výrobu futonů a na stany už nám nezbývá čas. Ale nevzdávejte to a zkuste nám napsat nebo zavolat, možná to zvládneme.

Teepee je obydlí Indiánů Velkých plání a okolních oblastí, původně šitý z bizoních kůží. Stany podobného typu jsou známy i mimo Severní Ameriku, u Eskymáků, obyvatel Sibiře a Laponců. Teepee je jednoduché, ale velmi praktické obydlí, v jehož středu je místo pro ohniště. Vnitřní látková stěna (lining) slouží k lepšímu odvodu kouře a zamezení průvanu. Ozan pak chrání obyvatele před vodou kapající z tyčí, jiskrami, popílkem a pomáhá zadržovat teplo.

Stan teepee a jeho použití

Stan teepee je dnes využíván jednak jako folklórní záležitost, ale hlavně jako skvělé letní obydlí. Často jej využívají pro táboření skautské a turistické oddíly. Teepee využívají i tematicky zaměřené kempy, kde slouží jako atraktivní ubytování pro hosty, nebo pořadatelé kulturních akcí, kdy v teepee najdete bary, čajovny nebo jiné společenské prostory.

Materiál na teepee

Na výrobu teepee používáme dva základní druhy materiálu. Pro celoročně používaná teepee je to směs 50% bavlny a 50% polyesteru (PES) gramáže 430g/m2. Levnější, ale méně odolnou variantou je 100% bavlna o plošné hmotnosti 300g/m2. Z látky je vytvořena hlavní plachta, dveře, lining a ozan. Dřevěné tyče, kolíky a spínací jehlice si většinou táborníci vyrábějí sami z místních materiálů, ale jsme vám samozřejmě schopni dodat kompletní teepee včetně všech dřevěných prvků.

Rozměry a cena teepee

Rozměry a cena teepee se odvíjí od požadavků zákazníka. Vyrábíme rozměry od 2 – 9 metrů. Specifikem našich teepee je kromě velmi pečlivého provedení, zpevnění všech nejnamáhanějších míst, kvalitních tkanin i vybraných nití také zpevnění dírek pro jehlice pomocí kůže. Takto zpevněné dírky vydrží mnohem déle než klasicky obšité dírky nití. Přejete-li si však „klasický“ vzhled, rádi vám obšijeme dírky běžným způsobem. Aktuální ceník naleznete ZDE. Všechny naše výrobky šijeme podle přání zákazníka, přímo na míru jeho představě. Proto nás neváhejte kontaktovat, rádi vám vyjdeme vstříc.